با آفتابگیر مجازی، تکنولوژی جدید آلمانی برای خودروها آشنا شوید

آفتابگیر مجازی

ظهور نوع جدیدی از آفتاب گیرهای خودرو

هر ساله تابیدن نور آفتاب به چشمان رانندگان موجب بروز تصادف ‌های رانندگی زیادی می ‌شود. این حادثه در برابر دیگر اتفاقات طبیعی در بروز حادثه سهم بیشتری دارد. زیرا نور موجب کوری رانندگان در لحظه می ‌شود و احتمال تصادف هم افزایش پیدا می کند. یک قرن، شاید هم بیشتر است که افراد برای دید بهتر از پانل ‌هایی در سقف استفاده می کنند که آفتابگیر نام دارند. ولی حالا شرکت آلمانی بوش می خواهد نوع جدیدی از آفتابگیر خودرو مدل مجازی را دوباره اختراع کند.

آفتابگیر مجازی چیست؟

آفتابگیر هم یکی از قطعات مهم خودرو محسوب می ‌شود که مانند آفتابگیرهای عادی و سنتی یک پوشش بوده و به سقف متصل است. این قطعه دارای صفحه ‌های شفاف و سلول ‌های کریستالی مایع است. این صفحه‌ ها می ‌توانند به صورت انفرادی یا حتی انتخابی مات شوند. این آفتابگیر مجازی زمانی که فرد در حال رانندگی است، دوربین ‌های موجود راننده را بررسی می ‌کند و اطلاعات بصری را به سیستم‌ های هوش مصنوعی ماشین ارسال می کند.

این سیستم‌ ها سایه‌ هایی که روی صورت فرد راننده می ‌افتد را ارزیابی کرده و موقعیت چشم او را بررسی می کنند. این ارزیابی ‌ها و اطلاعات آفتابگیر مجازی قادر است سلول ‌هایی که از نوع کریستال مایع در راستای چشمان راننده است را مات کند و دیگر قسمت ‌های آفتابگیر شفاف باقی بماند. این سایبان هنوز هم برای تبدیل شدن به واقعیت راه زیادی دارد ولی توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

آفتابگیر خودرو دید راننده را مختل نمی کند؟

شرکت بزرگ آلمانی بوش Bosch برای اینکه بتواند مشکل برخورد نور آفتاب را با چشمان راننده رفع کند، سعی کرده است طراحی آفتابگیرهای معمولی و سنتی در خودروها را تحول ببخشد و توانسته است نوعی آفتابگیر مجازی بسیار پیشرفته که مانع برخورد نور خورشید به چشمان راننده می ‌شود را اختراع کند و هم اینکه دید راننده ‌ها را هم مختل نمی کند.

آفتابگیر مجازی بوش صفحه ‌های ال سی دی بسیار شفافی دارند و دوربینی هم در مقابل صورت راننده طراحی شده است که توسط نرم افزارهایی می ‌تواند چهره او را تشخیص داده و با ردیابی کردن آن با استفاده از هوش مصنوعی موقعیت تابیدن نور روی چهره فرد را مشخص کند. توسط هوش مصنوعی، آفتابگیر مجازی خودرو، دید بصری راننده را مورد بررسی قرار می دهد و با استفاده از فناوری کریستال مایعی که دارد بخش ‌هایی از آفتابگیر را که به چشمان راننده می ‌تابد، تاریک کرده و دیگر قسمت ‌های آفتابگیر و یا همان صفحه نمایش همانند همان آفتابگیرهای معمولی و سنتی شفاف باقی می ماند و دید راننده را هم مختل نمی کند. می ‌توان گفت محصول بسیار کاربردی است و هنوز هم روی هیچ خودرویی نصب نشده است. گفتگوهایی که با شرکت ‌های خودروسازی انجام شده، متخصصان می خواهند اقدام به تولید این محصول با ارزش کنند.

کاربرد آفتابگیرهای خودرو چیست؟

آفتابگیرهای خودرو، قادر هستند که کمربندهای ایمنی و صندلی‌ ها را از گرم شدن نجات دهند. زیرا با نصب آفتابگیر روی شیشه‌ های خودرو می ‌توان از دیگر وسایل موجود در خودرو در مقابل اشعه ماورای بنفش حفاظت کرد و تابش نور را کمتر کرده، مانع گرم شدن زیاد افراد که در صندلی عقب هستند، شد.

امروزه از آفتابگیرهای خودرو به عنوان یکی از کاربردی‌ترین هدایای تبلیغاتی هم استفاده می‌ کنند. استفاده کردن از آفتابگیرهای خودرو یکی از روش ‌های کم کردن دما در داخل خودرو است؛ البته تنها با این ابزار نمی ‌توان به این هدف دست پیدا کرد و راه ‌های دیگری هم برای خنک ماندن ماشین وجود دارد. حتما به دلیل مزیت هایی که این آفتابگیرها دارند، استقبال زیادی از نوع جدید آن یعنی آفتابگیر مجازی می ‌شود.

آفتابگیر مجازی

نکات مهم در زمان تهیه آفتابگیر خودرو

بیشترخودروها دارای آفتابگیر هستند و باید برای تهیه این ابزار کاربردی و مفید خودروها به نکاتی توجه کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشند. این نکات شامل موارد زیر هستند:

نوع و جنس آفتابگیر

از اصلی‌ترین نکته ها در زمان خرید این است که از چه نوع آفتابگیری برای خودروی خود استفاده کنید. چرا که این محصول انواع متنوعی دارد و در مدل ‌های گوناگون تولید می ‌شود. آفتابگیرهای شیشه ای جلو با عقب و حتی پنجره‌ ها با هم تفاوت دارد که باید طبق نیاز خود آنها را تهیه کرد.

نوع مناسب خودرو

باید در زمان تهیه این آفتابگیرها به مدل و نوع خودرو خود هم توجه کنید. زیرا همان طور که می دانید اندازه و شکل شیشه‌ های هر خودرو با هم متفاوت است. باید نوع مناسب خودروی خود را انتخاب کنید که از وارد شدن نور به داخل ماشین جلوگیری و مانع آزار رساندن افراد شد.

جنس آفتابگیر

اغلب جنس این محصولات از مواد پلاستیکی یا شمعی تولید می ‌شود و نوع آفتابگیر شمعی، مقاومت و دوام بیشتری دارد و در هر شرایط و موقعیت آب و هوایی استحکام خود را حفظ می کند. استفاده کردن از این نوع آفتابگیرها رایج ‌تر است و دیرتر در مقابل نور دچار خرابی یا فرسودگی می ‌شود. پس باید آفتابگیر مرغوب که ماندگاری بیشتری دارد را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید

طرح و رنگ بندی آفتابگیر

انتخاب رنگ و فرم آفتابگیرها به سلیقه افراد بستگی دارد؛ اما بهتر است از آفتابگیرهایی که دارای رنگ ‌های روشن مانند: سفید، قرمز و … هستند، بیشتر استفاده کرد تا نور کمتری را جذب کنند و بازتاب نور کمتری را هم دریافت کرد. امروزه آفتابگیرهای تبلیغاتی بسیار رایج شده و می ‌توان برند و لوگوی شرکت مورد نظر را روی آن حک کرد. دارای رنگ ‌های جذابی هم هستند که البته باید منتظر بود و دید که جنس و رنگ آفتابگیر مجازی جدید چطور است.

قیمت آفتابگیر

در زمان تهیه این محصول کاربردی قیمت آن هم اهمیت دارد و باید گفت قیمت این کالا نسبت به کاربرد های مفیدی که دارد، بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. امروزه آفتابگیر تبلیغاتی از بهترین نوع هدایای تبلیغاتی هم به شمار می رود و به دلیل قیمت ارزان و مناسبی که دارد، به سادگی می توان از انواع مختلف این آفتابگیرها برای خود تهیه کرد.

کلام پایانی

در این مطلب با کاربرد آفتابگیرهای خودرو و نکاتی که در زمان تهیه آن باید توجه کرد، آشنا شدید. با پیشرفت ‌هایی که صورت گرفته است، شرکت آلمانی بوش درصدد است آفتابگیر مجازی که نوع جدیدی از آفتابگیرهای کاربردی است را به دنیا نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *