چگونه روی ماگ طرح بزنیم؟

چگونه روی ماگ طرح بزنیم

در چندین سال گذشته، تعدادی محصول بودند که سر و صدا کرده و در نهایت بسیار معروف و پر طرفدار شدند، یکی از آن محصولات ماگ های طرح دار می باشند. شاید فکر کنید که ماگ ها فقط در سال های اخیر به وجود آمده اند اما این گونه نیست، درست است که ماگ های طرح دار تازه وارد بازار شده است ولی ماگ ها در زمان های قدیم در فرهنگ و زندگی های ما ایرانیان وجود داشته و  از آن استفاده می شده است. ما در این مقاله در رابطه با ماگ ها، انواع و کاربرد آن، و همچنین موضوع مهم چگونه روی ماگ طرح بزنیم، با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد. در پایان این مطلب می توانید انواع ماگ ها را شناخته و به راحتی بر روی آن ها طرح مورد نظر خود را به چاپ برسانید. پس ما را تا پایان این مطلب همراهی نمایید.

ماگ چیست؟

ماگ ها لیوان هایی هستند که شیشه ای نبوده، و با جنس های دیگری که در بخش های بعدی معرفی می کنیم، ساخته می شوند. مولفه ی بعدی که ماگ ها را از فنجان ها جدا می کند، حجم آن است. حجم ماگ ها معمولاً 300 و یا 350 میلی لیتر بوده، که در مقایسه با گنجایش فنجان های چایی خوری و یا شات های قهوه خوری بسیار بیشتر می باشد. البته توجه داشته باشید که کاربرد ماگ ها بسیار با فنجان ها متفاوت است، که در بخش کاربرد ماگ به طور کامل توضیح خواهیم داد.

انواع ماگ

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید ماگ ها نیز انواع متفاوتی دارند. البته این دسته بندی هایی که در این بخش آشنا می شوید بر اساس جنس آن ها می باشد. اما بعضی از افراد ماگ ها را بر اساس طرف روی آن ها دسته بندی می کنند، که ما در بخش چگونه روی ماگ طرح بزنیم به شما این کار را به خوبی آموزش خواهیم داد، پس ما را همراهی نمایید. انواع ماگ تبلیغاتی عبارت اند از:

ماگ های سرامیکی

ماگ سرامیکی یکی از پر فروش ترین و معروف ترین ماگ های موجود در بازار ایران می باشند. البته بهتر است بدانید که این ماگ های سرامیکی یکی از سالم ترین موارد برای نوشیدن، نوشیدنی های داغ و یا گرم شما می باشد.

ماگ های سفالی

برای تزئین و زیبا سازی این ماگ ها بیشتر از طرح های ستنی و یا رنگ های خوش رنگ لعابی استفاده می شود. فقط توجه داشته باشید از این گونه ماگ ها بهتر است برای نوشیدنی های سرد استفاده نمایید.

ماگ های دمنوشی

یکی از جذاب ترین و جدید ترین ماگ های موجود در بازار، همین ماگ های دمنوشی هستند. این ماگ های خود قابلیت دم کردن دمنوش و چایی را دارند و می توانند به یکی از محبوب ترین محصولات خانه ی شما تبدیل شوند.

ماگ های حرارتی

ماگ حرارتی، ماگ هایی هستند که هر بار پس از ریختن نوشیدنی های گرم در آن، طرح چاپ شده بر روی ماگ نمایان می شود. از این ماگ ها می توانید برای فهمیدن تقریبی میزان دمانی نوشیدنی خود نیز استفاده نمایید.

ماگ های چوبی

یکی از با دوام ترین و قدیمی ترین ماگ های موجود، ماگ های چوبی هستند. ماگ های چوبی به نسبت دیگر ماگ ها کمی گران تر هستند اما باز هم نوع چوب نیز در قیمت نهایی این محصول بسیار اثر گذار است.

ماگ های فلزی

قدمت این ماگ فلزی نیز همانند ماگ های چوبی به خیلی سال قبل بر می گردد و به عنوان یکی از قدیمی ترین ماگ های موجود نیز محسوب می شوند. اما بهتر است بدانید که این ماگ ها بیشتر برای نوشیدنی های سرد کاربرد داشته و معمولاً برای نوشیدنی های گرم کاربرد ندارند.

چگونه روی ماگ طرح بزنیم

 

چگونه روی ماگ طرح بزنیم ؟

طراحی و طرح زدن بر روی ماگ می تواند به یک بیزینس پر درامد و یا سرگرمی جالب برای شما بدل شود. در این بخش شما با 2 تا راحت ترین روش ها برای به چاپ رساندن طرح بر روی ماگ ها آشنا خواهید شد. فقط توجه داشته باشید که از این روش ها بیشتر برای چاپ طرح بر روی ماگ های سرامیکی استفاده می کنند. البته بهتر است بدانید که از این روش می توانید برای چاپ بر روی فنجان و لیوان های کریستالی خود نیز استفاده نمایید.

 

 1. روش اول چاپ طرح بر روی ماگ

 • مرحله اول: در مرحله ی اول باید سطح ماگ خود را کاملاً تمیز کرده و بعد شابلون و یا الگوی طرح مورد نظر خود را بر روی آن قرار دهید. می توانید از شابلون های آماده و یا دست ساز استفاده نمایید. فقط توجه داشته باشید که شابلون ها باید انعطاف پذیر باشند، حال می توانید برای این کار شابلون های ژله ای و یا مقوایی تهیه کنید.

 

 • مرحله دوم: در این مرحله شما به کرم حکاکی نیازمندید (این کرم ها مخصوص چاپ و حکاکی بر روی شیشه می باشند). پس از اینکه شابلون را بر روی سطح خشک و تمیز ماگ قرار داده و آن را با چسب و یا نوار چسب فیکس نمایید. سپس کرم را بر روی شابلون ریخته و بعد با فرچه بر روی آن بکشید. بهتر است برای انجام این مراحل ماگ را به صورت خوابیده بر روی زمین قرار داده تا تکان نخورد. در پایان این مرحله باید 5 الی 10 دقیق به ماگ خود زمان بدهید.

 

 

 • مرحله سوم: پس از گذشته آن مدت زمان، ماگ را در درون ظرفشویی قرار داده و سپس شابلون را به آرامی از روی آن برداشته و سپس ماگ را بشویید تا کرم های اضافی از روی ماگ شسته شود. پس از انجام این مراحل شما ماگی با طرح دلخواه خود دارید.

 

 1. روش دوم برای چاپ طرح بر روی ماگ

 • مرحله اول: برای شروع کار باید عکس و یا طرح مورد نظر خود را توسط پرینتر های رنگی، بر روی کاغذ های سابلیمیشن ( مخصوص چاپ بر روی لیوان و پارچه ) به چاپ برسانید. فقط توجه داشته کنید که اگر بر روی طرحتان متن و یا عددی دارید، باید آن را به صورت آینه ای چاپ کنید.

 

 • مرحله دوم: در این مرحله باید طرح را به صورت دقیق بر روی ماگ خود فیکس نمایید. فقط به این نکته توجه نمایید که آن قسمت پرینت شده (خود طرح) باید بر روی ماگ قرار گیرد.

 

 

 • مرحله سوم: پس از فیکس کردن به اتویی با بالا ترین دما نیاز دارید. اتو را به آرامی و مدت 10 دقیقه به خوبی بر روی طرح قرار داده تا مطمئن باسید که بر روی تمامی قسمت های طرح کشیده اید. پس از 10 دقیق کاغذ را از روس لیوان جدا کرده و ماگ زیبای خود را تحویل بگیرید.

کاربرد های ماگ

 • نوشیدن: اصلی ترین و شاید معلوم ترین کاربرد ماگ ها، همان نوشیدن است. اما باید بدانید که بعضی ماگ ها و یا لیوان ها برای نوشیدن، نوشیدنی های خاصی ساخته شدن. مثلاً شات ها برای نوشیدن قهوه هستند، لیوان ها پلاستیکی برای نوشیدنی های سرد است و… .
 • دم کردن: بعضی از ماگ ها برای دم کردن چای و یا دمنوش مناسب می باشند.
 • ماگ ها، روشی مناسب برای بازاریابی: ماگ ها به علت قابلیت چاپ طرح داشتن، می توانند روشی مناسب برای بازاریابی انواع کسب و کار ها باشند. چرا که می توانید بر روی آن ها نام برند و لوگوی شرکت خود را به راحتی و با کمترین هزینه به چاپ برسانید.
 • هدیه دادن: ماگ ها هم بسیار جذاب بودخ و هم مقرون به صرفه هستند. پس هم می توانند محصولی مناسب برای هدیه دادن به عزیزان و خویشاوندان به شمار رفته، و هم به عنوان هدیه ای تبلیغاتی به مخاطبان داده شود.

 

سخن پایانی ما با شما عزیزان

ماگ های طرح دار یکی از محبوب ترین محصولات فانتزی در سال اخیر به شما می روند. اما تعدادی از افراد تصور می کنند که چاپ کردن طرح بر روی ماگ ها بسیار سخت بوده و نیازمند دستگاه های چاپ پیشرفته می باشد. اما ما در مقاله چگونه روی ماگ طرح بزنیم دو تا از راحت ترین روش های چاپ بر روی ماگ ها را برای شما توضیح دادیم، تا شما هم بتوانید ماگ های خود را طرح دار کنید. آیا تا به حال طرحی را بر روی ماگ های ساده خود به چاپ رسانده اید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *