چگونه رودری ماشین را تمیز کنیم؟ + راهنمای نظافت رودری ماشین

در این مقاله می خواهیم به راهنمای نظافت رودری ماشین بپردازیم. البته لازم به ذکر است که اگر می خواهید رودری ماشین را شست و شو دهید بهتر است سایر بخش های خودرو خود را نیز بشویید. از این رو ما در این مقاله به طور مفصل به نحوه شست و شوی خودرو می پردازیم. کپی کردن یک کارواش در خانه می تواند به شما کمک کند در هزینه و زمان صرفه جویی کنید و لزومی ندارد که دوباره آن را به تعویق بیندازید. بله، این یک کار خانگی است، اما زمانی که یاد بگیرید چگونه ماشین را بشویید، داخل و خارج ماشین را بشویید، دو بار به پول نقد برای شخص دیگری فکر می کنید تا آن را تمیز کند. از این راهنمای گام به گام برای شستن، خشک کردن و جاروبرقی ماشین خود استفاده کنید.

قبل از شروع شستن ماشین

پیش از آنکه به راهنمای نظافت رودری ماشین بپردازیم بهتر است با مقدمات پیش از شست وشو آشنا شویم. با کمی برنامه ریزی و سازماندهی، کارواش خانگی شما موفق تر خواهد بود. این موارد را قبل از شستن ماشین خود در نظر داشته باشید.

 • سایه را پیدا کنید قبل از شستن، ماشین خود را در مکانی سایه پارک کنید. شستن آن در آفتاب باعث می‌شود سریع‌تر خشک شود و احتمالاً کف صابون و لکه ‌های لکه‌ای روی سطح خودرو باقی می‌ ماند. (در بهترین حالت، این کار باعث می شود که ماشین شما شسته نشده به نظر برسد. در بدترین حالت، می تواند به رنگ ماشین شما آسیب برساند.) اگر در خانه جای سایه ای برای شستن ماشین خود ندارید، آن را در یک روز ابری بشویید تا نور خورشید کمتر شود.
 • پارک روی چمن هنگام شستن ماشین در خانه، آب صابون و کثیفی که از ماشین شسته می‌شود، احتمالاً وارد فاضلاب می‌شود که می‌تواند کیفیت آب جامعه را کاهش دهد. رعایت این نکات برای راهنمای نظافت رودری ماشین و سایر بخش های ماشین الزامی است. در صورت امکان، ماشین خود را روی چمن، سنگریزه یا سطح دیگری که آب را جذب می کند، پارک کنید. (نقاط منفی این است که محصولات غیر دوستدار محیط زیست می توانند به چمن شما آسیب برسانند و ممکن است در نهایت با مناطق گل آلودی مواجه شوید که می تواند لاستیک ها و چرخ های شما را کثیف کند.)
 • برای خیس شدن آماده شوید. به احتمال زیاد هنگام شستن ماشینتان مقدار زیادی آب و صابون روی بدنتان می آید، به خصوص اگر باد باشد. لباس شنا یا سایر لباس های ضد رطوبت بپوشید و حتما از دمپایی ها استفاده کنید.

آنچه شما نیاز دارید

در این بخش به تجهیزات و راهنمای نظافت رودری ماشین می پردازیم.

 • تجهیزات / ابزار: جاروبرقی مرطوب و خشک با ویژگی دمنده، مسواک قدیمی و تمیز، پارچه های میکروفیبر، کاسه کوچک، شلنگ اب،سطل ،گالن، دستکش یا اسفنج کارواش، پارچه نخی
 • مواد: کیسه زباله، پاک کننده داخلی خودکار (برای چرم، وینیل و پلاستیک)، پودر لباس شویی، شیشه پاک کن فوم، صابون مخصوص ماشین، واکس ماشین (اختیاری)

مطالب بیشتر: دلایل شل شدن آفتابگیر ماشین و راه‌های جلوگیری از آن

نحوه شستن ماشین در خانه

هنگامی که به طور موثر انجام شود، شستشوی ماشین شما در خانه زمان کمتری می برد و نتایج بهتری نسبت به استفاده از کارواش خرده فروشی دارد. این مراحل را دنبال کنید تا کار را سریع و موثر انجام دهید.

 • فضای داخلی را مرتب کنید

در راستای ارائه راهنمای نظافت رودری ماشین لازم است اقلامی را که متعلق به ماشین نیستند بردارید و زباله ها را دور بریزید. کنسول، زیر صندلی ها، بین دسته ها، در جیب ها و غیره را بررسی کنید تا فضای داخلی خودرو را کاملا تمیز کنید.

 • تشک های کف را جاروبرقی بکشید و فضای داخلی را تمیز کنید:
 1. تمام کفپوش ها را از ماشین جدا کنید.
 2. تشک ها را به هم بزنید تا کثیفی های سست از بین بروند.
 3. آنها را در مسیر ورودی قرار دهید، سپس آنها را با جاروبرقی مرطوب و خشک با دمنده جاروبرقی بکشید.
 4. با شلنگ جاروبرقی که به درگاه اگزوز متصل است، زباله ‌ها را از فضاهای بین هر صندلی و کنسول وسط باد کنید.
 5. سپس، شیلنگ را به نقطه اصلی خود برگردانید.
 • ترک ها و شکاف های در را از گرد و غبار پاک کنید

در راهنمای نظافت رودری ماشین، بخش پاک کردن ترک و شکاف ها را فراموش نکنید. یک مسواک تمیز را در امتداد پانل های درب بمالید تا زباله ها را از خاک بیرون بیاورید و این قسمت های کوچک را گرد و غبار کنید. سپس از شیلنگ جاروبرقی برای مکیدن زباله ها استفاده کنید.

 • کف و اثاثه یا لوازم داخلی را جاروبرقی بکشید
 1. در حالی که صندلی‌ های ماشین جلو کاملاً به جلو حرکت کرده ‌اند، قسمت زیر آن‌ ها را از روی صندلی عقب جاروبرقی بکشید.
 2. در حالی که در پشت نشسته اید، کف پشتی را جاروبرقی بکشید.
 3. صندلی های جلو را به عقب ببرید و کف جلو را جاروبرقی بکشید. حتماً سمت سرنشین و راننده خودرو را جاروبرقی بکشید.
 4. در نهایت، صندلی‌ها را بخوابانید و تا جایی که ممکن است شکاف‌ های در را جاروبرقی بکشید تا هرگونه کثیفی باقی مانده را بازیابی کنید.
 • پنجره را بشویید

پنجره نیز بخشی از درب است که باید در راهنمای نظافت رودری ماشین قرار بگیرد.

 1. یک پاک کننده فوم شیشه مانند Invisible Glass را روی هر پنجره قرار دهید.
 2. هر دو طرف را با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید. حرکت S را به صورت افقی در داخل انجام دهید و سپس از حرکت S عمودی در قسمت بیرونی استفاده کنید.
 3. پنجره ها را پایین بیاورید و لبه های بالایی را بکشید.
 4. به همین ترتیب، قسمت داخلی شیشه های جلو و عقب را تمیز کنید. و در صورت وجود سانروف یا مونروف را فراموش نکنید.

سخن آخر

خب امیدواریم از مطالب فوق برای تمیز کردن و پاکسازی ماشین خود استفاده کنید. در هر صورت تمیزی خودرو یک امر مهم بوده و پرداختن به آن الزامی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *