تفاوت ماگ با لیوان چیست؟

امروزه استفاده از ماگ و لیوان های مختلف به شکل چشم گیری افزایش یافته است. اما تفاوت ماگ با لیوان در چیست؟ چرا امروزه به جای استفاده از واژه لیوان از ماگ استفاده می شود. ما اینجا هستیم تا به طور دقیق به بیان این مسئله بپردازیم و موضوع را برای شما عزیزان شرح دهیم. بشر از همان ابتدا مجبور بود برای خوردن آب از یک ظرف گود تر استفاده کند. این ظروف در ابتدا ساده تر و از تنه درختان و پوست میوه ها تشکیل شده بود. کم کم با گذشت زمان و آشنایی بشر با خاک رس یک سری ظروف ساده و اولیه ساخته شد. این فرآیند تا جایی ادامه پیدا کرد که امروزه شاهد آن هستیم. لیوان ها و ماگ های مختلفی از متریال مختلف ساخته و به دست مشتریان می رسند. این لیوان ها و ماگ ها در طرح ها و رنگ های بی شمار و متنوعی ساخته شده اند.

ماگ چیست؟

برای آنکه با تفاوت ماگ با لیوان آشنا شویم لازم است ابتدا بدانیم ماگ چیست؟ ماگ به لیوان هایی گفته می شود که دارای حجمی بیش از 300 سی سی بوده که این حجم در ماگ ها و فلاسک های مسافرتی بیشتر است. ماگ ها از متریال مختلفی ساخته میشوند که عمده این محصول از سرامیک ساخته شده است. اما ماگ هایی از جنس شیشه، فلز و سفال و غیره نیز در بازار موجود هستند. اگر یک سر به آنلاین شاپ ها و یا مغازه های بازار بزنید متوجه تنوع بسیار بالای این محصول خواهید شد. ماگ های بسیار زیادی در طرح ها و رنگ های متنوع تولید میشوند و همین تنوع بالا در طرح و رنگ باعث جلب نظر مشتریان میشود. به طوری که برخی افراد بیش از چند نوع ماگ خریداری می کنند و حتی برخی افراد کلکسیون ماگ دارند. اما لیوان چیست؟

لیوان چیست؟

در ادامه مبحث تفاوت ماگ با لیوان لازم است با لیوان نیز آشنا شویم. لیوان دارای حجمی کمتر از 300 سی سی است. لیوان ها عموما از جنس شیشه، پلاستیک سرامیک یا فلز هستند که اکثر ما با لیوان آشمایی بیشتری داریم. چرا که از کودکی تا کنون استفاده عمده ما از لیوان بوده است و ماگ ها در سالهای اخیر بیشتر وارد بازار شدند. لیوان ها نسبت به ماگ ها دارای طرحی ساده تر هستند و بیشتر برای روی میز و سفره غذاخوری مورد استفاده قرار میگیرند. اما ماگ ها بیشتر در کافه ها و منازل برای خوردن نوشیدنی های گرم نظیر قهوه، هات چاکلت، و غیره استفاده میشود. اما اگر میخواهید بیشتر با تفاوت این دو آشنا شوید ادامه مقاله را از دست ندهید. ما در اینجا سعی کردیم به طور ساده و اصولی به تفاوت این دو یعنی ماگ و لیوان بپردازیم.

تفاوت ماگ با لیوان

در این بخش از مقاله به تفاوت ماگ با لیوان میپردازیم. در بخش های قبلی به طور کلی با تفاوت این دو آشنا شدیم اما در اینجا قدری جزئی تر ودقیق تر این موضوع را مطرح خواهیم کرد:

  • تفاوت در طراحی ماگ و لیوان

ماگ ها معولا دارای یک دسته هستند. این دسته برای این طراحی شده است که دست کاربر به دلیل خوردن نوشیدنی های گرم دچار سوزش نشود. اما لیوان ها چون صرفا برای خوردن نوشیدنی سرد طراحی شده اند بدون دسته هستند. پس این اولین و مشخص ترین تفاوت بین ماگ و لیوان است و باید به آن دقت بیشتری داشته باشید.

  • متریال مورد استفاده در ماگ و لیوان

ماگ ها معمولا از موادی نظیر سرامیک، سفال، استون، گرسلن و گاهی شیشه ساخته میشود. این متریال قادر هستند حرارت را تا حد خوبی حفظ کنند و این حرارت را به خارج منتقل نکنند. لیوان ها از جنس شیشه، پلاستیک و فلز هستند. این متریال خیلی سریع نسبت به دمای محیط واکنش میدهند و تغییر دما میدهند. به همین دلیل از لیوان برای نوشیدن نوشیدنی ها سرد استفاده میشود.

  • تفاوت کاربرد ماگ و لیوان

تفاوت ماگ با لیوان در کاربرد هم خود را نشان میدهد. همانطور که در ابتدا گفتیم ماگ ها برای نوشیدن مایعات گرم نظیر قهوه، نسکافه، شکلات داغ و سوپ به کار میرود. دسته ای که در ماگ طراحی شده است صرفا به منظور جلوگیری از سوختن و سوزش دست افراد بوده است. همچنین جنس ماگ ها برای نگهداشتن دمای نوشیدنی ها مناسب است. لیوان ها نیز برای نوشیدن نوشینی های گرم و سرد استفاده میشود. لیوان هایی که دسته دارند برای چای و قهوه و غیره هستند و لیوان هایی که دسته ندارند برای نوشیدن، نوشیدنی های سرد به کار میروند.

  • تفاوت در طرح و رنگ

یکی دیگر از تفاوت ماگ و لیوان تفاوت در طرح و رنگ است. ماگ ها معمولا دارای تنوع بسیار زیادی هستند. از طرح های ساده گرفته تا ماگ های فانتزی. ماگ های فانتزی دارای رنگ های بسیار مختلفی هستند و حتی ممکن است یک ماگ به شکل یکی از شخصیت کارتونی نظیر یونی کورن یا پو طراحی شده باشد. همین تنوع بالا در ماگ ها یکی از بارز ترین تفاوت ماگ با لیوان است که سبب محبوبیت بالای ماگ ها شده است.

سخن آخر

با توجه به تفاوت هایی که در مورد ماگ و لیوان گفته شد حال می توانید برای شرایط مختلف از محصول مناسب استفاده کنید. مثلا هرگز شما نمی توانید از لیوان های بدون دسته شیشه ای برای نوشیدن نوشیدنی های گرم استفاده کنید و شاید تا به حال به این مسئله دقت کافی نداشته اید. اما حالا می توانید در این مورد بیشتر دقت کنید و برای منزلتان از لیوان و ماگ های مناسب استفاده نمایید. ماگ ها دارای ظاهر بسیار شیکی هستندکه شما می توانید برای مهمانان خود نوشیدنی ها گرم را به کمک ماگ ها سرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *