تبلیغات محیطی چیست؟ | تاثیر آن در افزایش فروش و برندینگ

تبلیغات محیطی

امروزه پیشرفت دنیای دیجیتال و مجازی بحث تاثیر بر تبلیغات محیطی شده است. زیرا امروزه از انواع مختلف روش های تبلیغاتی مانند هدایای تبلیغاتی ، پوستر، بیلبورد های تبلیغاتی و… در تمامی قسمت های شهر ها و مکان های عمومی استفاده شده و قابل مشاهده است. این روش استراتژی تبلیغاتی با وجود اینکه گستره کمی دارد؛ اما از تاثیرگذاری و حتی میزان بازدهی بالایی برخوردار است. شیوه های متفاوت تبلیغات محیطی پیام واضح و قدرتمندی را به مخاطبینی که آن را می بینند می رسانند.

 

تبلیغات محیطی چیست ؟

گفته می شود که این نوع تبلیغات بیشتر برای مخاطبین در بیرون از منزل بوده که در معرض دید آنها قرار بگیرد. این نوع تبلیغات را در همه جا می‌توان دید که بسیار تاثیر گذار هستند. افراد با مواجهه با این گونه تبلیغات به هیچ عنوان نمی توانند آن را نادیده بگیرند و یا بدون دیده نشدن تبلیغ از آن رد شوند.

درگذشته این تبلیغات باز فقط مخصوص شرکت های بزرگ بوده؛ اما امروزه یکی از تبلیغات ارزان محسوب می شود و شرکت های کوچک هم امکان تبلیغ باز را دارند. پس به اصطلاح تعریف تبلیغات محیطی یعنی هر نوع تبلیغی که خارج از نقطه نهایی خرید افراد صورت می گیرد. در اصل و قانون بازاریابی و فروش کالا نقطه کوری وجود ندارد و می توان از هر نقطه خارج از محدوده برای انجام انواع تبلیغات استفاده کرد.

 

هدف اصلی تبلیغ محیطی

هر نوع بازاریابی و تبلیغاتی که انجام می‌شود، به دنبال هدف خاصی مانند شناساندن کالا و محصول به مشتریان صورت می گیرد. استفاده از تبلیغات محیطی با دیگر روش ها تفاوت کلی دارد و آن این است که در این نوع تبلیغات قبل از اینکه مشتری با محصول و کالا در خرید یا بازار آشنا شود، نام کالا یا خدمات در ذهن او حک می شود. همین نکته می تواند تبلیغ از این نوع را دارای اهمیت کند.

پس  قبل از زمانی که تبلیغ محیطی به نیازها و خواسته های مردم توجه کند و روش و خلاقیت ویژه ای را تدارک ببیند، می تواند در یک زمان کوتاه ذهن مشتری را به خود مشغول کرده و آن را تصرف کند. تبلیغات محیطی اگر به صورت مناسب و اصولی انجام بگیرد، مشتریان را کنجکاو کرده و آنها را برای تهیه و استفاده از آن کالا یا خدمات ترغیب می کند. روش های مختلفی از تبلیغ محیطی وجود دارد که پیام ساده اما روشن و پر قدرتی دارد و سعی می کند محصولی را به مخاطبین در حال عبور از مناطق مختلف معرفی کند.

 

دیگر اهداف تبلیغات محیطی

بیشتر افراد بخش بزرگی از زندگی روز مره خود را بیرون از خانه و تماس با دنیای واقعی می گذرانند. هدف از تبلیغات محیطی این است که از این ساعات روز برای تبلیغ کالاها و محصولات مورد نظر استفاده کنند. می توان اهداف این تبلیغات باز را به این موارد اشاره کرد:

  • اطلاع رسانی در مورد کالا و خدمات جدید
  • افزایش برند آگاهی
  • هدف قرار دادن یک بخش و منطقه خاص از جغرافیایی
  • افزایش ارتباط با مشتریان
  • امکان تاثیر گذاری این تبلیغات از روش تحت تاثیر گذاشتن حس بینایی و شنوایی افراد در محیط

 

انواع تبلیغات محیطی کدام هستند؟

در هر محیط باز می توان انواع تبلیغات را انجام داد. ولی بعضی از مکان ها و فضاها مورد توجه بیشتری بوده و برای این نوع تبلیغات مناسب تر هستند. مهم ترین نوع تبلیغات محیطی را می‌توان به تبلیغات زیر اشاره کرد:

 

تبلیغات پوستری

این نوع تبلیغ را در فضاهای بیرونی و حتی بسته مانند داخل اتوبوس، داخل یا پشت ویترین مغازه ها و یا مترو می توان مشاهده کرد. انواع متفاوتی دارند و بسته به نوع کسب و کار می توان طراحی های خلاقانه ای را بر آن ها پیاده کرد.

 

تبلیغات ترانزیتی

از این روش تبلیغ می توان در بدنه وسایل عمومی مانند تاکسی، اتوبوس و مترو استفاده کرد که از انواع تبلیغات متحرک محسوب می شود. در شهرهای بزرگ مانند تهران که از وسایل حمل و نقل عمومی بیشتری استفاده می شود، این نوع تبلیغ بازدهی بالایی می تواند، داشته باشد.

 

تبلیغات بیلبوردی

این بیلبوردها نوعی تبلیغات بزرگ محسوب می‌شوند که بیشتر در فضاهای شلوغ و پر رفت و آمد نصب می شوند. به دلیل بزرگ بودن و فاصله ای که از زمین دارند به راحتی قابل دید هستند. با طراحی و چاپ جذاب این بیلبورد ها می توان نگاه های زیادی را به نام و نشان کسب و کار خود جذب کنید.

 

تبلیغات دیواری

طبق اسمی که دارد، معمولا از این نوع تبلیغ در روی دیوارهای شهر انجام می شود و هرچه اندازة فضای دیوار بیشتر باشد، دید بهتری دارد. می توان گفت بازدهی و تاثیر تبلیغات محیطی هم بیشتر می شود. تبلیغات دیواری را با نصب پوستر و بنر و حتی نقاشی روی دیوار می توان انجام داد.

 

هزینه تبلیغات به چه عواملی بستگی دارد؟

برای انجام این نوع تبلیغات باز، هزینه های مختلفی صرف می شود که این هزینه ها به چند عامل بستگی دارد. مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت این نوع تبلیغات شامل موارد زیر است:

 

محل تبلیغ

اگر از محل پر رفت و آمد و شلوغ و برای نصب تبلیغ استفاده کنید، هزینه این تبلیغ بیشتر می شود. چرا که آنچه که در تبلیغات هدف می باشد دیده شدن است و هر چه تبلیغ بیشتر دیده شود موفقیت آمیز تر خواهد بود.

 

نوع تبلیغ و مدت آن

با توجه به تنوع و تبلیغات معمولا تبلیغ از روش بیلبوردريال ترانزیت و نمایشگر دیجیتال دارای هزینه بیشتری است. همچنین هر چقدر زمانی که برای تبلیغ باقی مانده بیشتر طول بکشد هزینه تبلیغ هم بیشتر می شود.

 

فصل تبلیغ

در بعضی از فصلها برای اشغال مکان و فضاهای تبلیغاتی تقاضای بیشتری وجود دارد و موجب رقابت بیشتر و حتی افزایش هزینه اجاره هم می شود.

 

 

کمپین

 

مزایای تبلیغات محیطی

استفاده از این نوع تبلیغات دارای مزایا و معایبی هم هست که به چند نمونه از مزایای این نوع تبلیغات می پردازیم. مزایای تبلیغات محیطی شامل موارد زیر می شوند:

 

همیشه جلوی دید است

البته برای دیده شدن بستگی به مکان تبلیغ هم دارد. افرادی که از این روش تبلیغات استفاده می کنند، معمولا از بیلبورد های بزرگ که هزینه بیشتری دارند، بهره می برند. نکته مثبتی که دارد این است که بیشتر افرادی که از این مکان رد می شوند، این تبلیغ را می بینند. پس از نظر دیده شدن اطمینان داشته باشید و اگر از پوستر و بنر هم استفاده می کنید، معمولا باید در مکان های پر رفت آمد نصب شوند که قابل دیدن باشند.

 

مدت بیشتری در دید عموم قرار دارد

استفاده از این تبلیغات برای مدت زمان طولانی انجام می شود و زمانی که بیلبوردی در بهترین مکان نصب می شود تا ماه ها قابل دید بوده و درآمد زیادی نصیب کسب و کار فرد می کند. البته محدودیتی در زمان تبلیغ بیلبورد وجود ندارد و فقط هزینه آن بالاتر می رود؛ ولی در عوض مدت زمان بیشتری در معرض دید عموم است.

 

هدف بازار را می توانید مشخص کنید

در بعضی از کسب و کارها به راحتی نمی توان هدف بازار را مشخص کرد و حتی ممکن است نتوان مکان مناسب و مورد نظر را برای تبلیغ کار خود پیدا کرد. البته نمی توان گفت به دلیل پیدا نکردن مکان مناسب برای تبلیغ شکست می خورید؛ اما اگر این کار صورت بگیرد تبلیغ مثبت و بازدهی بهتری خواهد داشت.

 

چگونه می توان تبلیغات محیطی مناسب و موثری طراحی کرد؟

فرقی نمی کند تبلیغ شما به صورت بنر یا پوستر و حتی بیلبورد باشد، فقط در جاهای پر رفت و آمد که بیشتر قابل دیدن است آن را نصب کنید. برای طراحی تبلیغات مناسب باید نکاتی را در نظر گرفت. این نکات عبارتند از:

  • حتما یک شعار مناسب تبلیغاتی را انتخاب کنید.
  • مکان مناسب و درستی را برای تبلیغ مشخص کنید.
  • اطلاعات تماس و آدرس را حتما در آگهی بگنجانید.
  • از رنگ مناسب برای تبلیغ استفاده کنید.
  • پیام تبلیغ را کوتاه بنویسید تا خوانده شود.

 

کلام آخر

در شرایط امروزی بیشتر شرکت‌ها باید از تکنیک های مناسب فروش استفاده کنند تا راحت تر بتوانند مشتری را جذب کرده و ترغیب به خرید کنند. یکی از بهترین راه های رسیدن به این هدف، تبلیغات محیطی است که راهکاری برای افزایش فروش در بحران محسوب می شود. امید است این مقاله از وبسایت جوپنزا برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *