انواع مدل های فنجان تبلیغاتی + کاربرد آنها در تبلیغات

انواع فنجان تبلیغاتی

فنجان تبلیغاتی از قدیمی ترین هدایای تبلیغاتی محسوب می‌شود، به خاطر کاربردی بودن و تنوعی که دارد، هم اکنون طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این مقاله از وب‌سایت جوپنزا به معرفی انواع فنجان تبلیغاتی و کاربرد آنها می‌پردازیم. به‌طور کلی انواع فنجان تبلیغاتی طبق جنس و ویژگی در دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. این هدایای تبلیغاتی بسیار کاربردی هستند و در حال حاضر در انواع  چاب‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. در این مقاله شما را با انواع فنجان تبلیغاتی و کاربردهایی که دارند آشنا خواهیم کرد، پس در ادامه با جوپنزا همراه باشید.

فهرست مطالب در این مقاله

 • فنجان تبلیغاتی چیست؟
 • تاریخچه فنجان تبلیغاتی
 • انواع فنجان تبلیغاتی
 • انواع چاپ برای فنجان تبلیغاتی
 • نتیجه گیری

 

فنجان تبلیغاتی چیست؟

فنجان تبلیغاتی از انواع اهدایی بازریابی است که از طرف شرکت به مشتریان عرضه می‌شود. طراحی فنجان‌های تبلیغاتی به‌صورتی است که برند و نام تجاری شرکت روی آن چاپ می‌شود که علاوه کاربردی بودن برای نوشیدن، یک راه تبلیغاتی خاص هم محسوب می‌شود. طراحی فنجان باید روی کاربر تاثیری خوب بگذارد، به‌صورتی که اگر طراحی فنجان جذابیت لازم را نداشته نباشد، افرادی که این هدیه تبلیغاتی را می‌بینند راحت و بدون توجه از کنار آن رد می‌شوند. ولی چنانچه فنجان تبلیغاتی از طراحی جذابی برخوردار باشد، در نگاه اول توجه مخاطب را جذب می‌کند که این در دیده شدن برند تبلیغاتی نقش بسزایی دارد. مدت زمان درازی است که از فنجان به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده می‌شود، که در نوع خود یکی از هدایایی تبلیغاتی کاربردی به‌شمار می‌رود.

 

تاریخچه فنجان تبلیغاتی

به‌طور کلی فنجان و لیوان از ابزار نوشیدنی هستند که سال‌ها بشر از آن‌ها برای نوشیدن مایعات گرک و سرذ استفاده کرده است. ظرف‌های قدیمی که برای نوشیدنی‌های گرم مورد استفاده قرار می‌گرفت چیزی شبیه به فنجان‌های امـــروزی از چوب، سنـــگ و یا سفال بود. گرچه با گذشت ســـال‌ها شکــــل و شمایل این فنجان تغیرات زیادی پیدا کرد، ولی چنانچه مخترع این ابزار را انسان‌های هزاران سال پیش بدانیم، خیلی بی راه نیست. در زمان قدیم کشور چین که از چایی مخصوص استفاده می‌کردند، فنجان‌های با نام برند تولیدی چای در رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت که خود این مسائله حکایت از قدمت  فنجان تبلیغاتی در حوزه بازاریابی دارد. در حال حاضر هم فنجان ابزاری قدرتمند در حوزه تبلیغات و بازاریابی محسوب می‌شود. درواقع اکثر شرکت‌ها امروزه با چاپ لوگوی برندشان بر روی این ابزار و توزیع آن به عنوان هدیه تبلیغاتی سعی در دیده شدن نام برندشان در ذهن  مخاطبین را دارند.

 

انواع فنجان سرامیکی

 

انواع فنجان تبلیغاتی

همان‌طور که می‌دانید فنجان ابزاری کاربردی است که برای نوشیدن در طول روز مورد استفاده عموم افراد قرار می‌گیرد. درواقع فنجان تبلیغاتی ابزاری شخصی است که عموماً به‌صورت رسمی کاربردی ندارد. در حال حاضر انواع فنجان تبلیغاتی یکی از ابزارهای تبلیغاتی هستند که بسیار مورد توجه صاحبان حوزه کسب و کار و برندهای تجاری مختلف قرار گرفته‌اند. در حقیقت این ابزار شاخه‌ای از هدایای تبلیغاتی برای اهداف بازاریابی به‌شمار می‌روند، که در این حوزه از آن‌ها زیاد استفاده می‌شود. از زمان گذشته تا حال حاضر فنجان‌ها با مواد مختلفی طراحی و تولید می‌شدند که با توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگی جوامع کاربرد داشتند. به‌طور کلی انواع فنجان تبلیغاتی از نظر جنس عبارتند از:

 • سفالی
 • فلزی
 • کریستال
 • سرامیکی
 • پلاستیک
 • چوبی
 • و موادی دیگر

 

فنجان چوبی

فنجان چوبی در مناطقی درختانی با چوب های مرغوب داشتند، بسیار استفاده می‌شد. به‌طور کلی در گذشته استفاده از فنجان چوبی در اروپا بسیار بود و به‌طور تقیربی مورد استفاده عموم مردم آن زمان قرار می‌گرفت. البته امروزه این فنجان‌ها با شرایط و تکنولوژی بسیار متفاوتی تولید می‌گردند.

 

فنجان سفالی

در گذشته استفاده از سفال به عنوان ابزاری کاربردی در زندگی بشر امری رایج بود. در دوران قدیم اکثر ظروف سفالی به‌صورت دست‌ساز بودند که به‌واسطه احتراع چرخ سفال ابزار بیشتری از این جنس وارد زندگی بشر شد که یکی از آن‌ها فنجان برای نوشیدن مایعات گرم مانند چای و دمونش‌ها بود. امروزه هم استفاده از سفال برای ساخت فنجان همچنان کاربرد دارد و در حوزه تبلیغات از آن زیاد استفاده می‌شود.

 

فنجان فلزی

این جنس از فنجان‌ها هم از قدمت بالایی برخوردار هستند که توسطه آهنگران در گذشته ساخته می‌شد و زیاد از ظرافت و زیبایی برخوردار نبود. ولی با گذشت زمان و استفاده از تکنولوژی در ذوب آهن ظروف فلزی، خصوصاً لیوان و فنجان به ظرافت و زیبایی خاصی رسیدند. امروزه باتوجه به ماهیت داغ شدن آهن توسط حرارت این دسته از فنجان‌ها کاربرد کمتری دارند.

 

فنجان سرامیکی

در میان جنس‌های مختلف برای تولید فنجان سرامیک کاربردی‌ترین و رایج‌ترین جنس محسوب می‌شود. تاریخ این به 2500 سال پیش به کشور چین برمی‌گردد، که به آن پرسلــن اطلاق می‌شود که به نوعی سراغاز ظروف سرامیکی بود. از دلایل رایج بودن استفاده از سرامیک برای تولید فنجان، به خصوص در حوزه تبلیغات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد، که عبارتند از:

 • فنجان سرامیکی نیز مانند لیوان سرامیکی تبلیغاتی در گرم نگه داشتن مایعات داخلش بهترین عملکرد را دارد.
 • این فنجان‌ها از مقاومت بالای برخوردار هستند.
 • امکان انواع چاپ روی فنجان سرامیکی به مراتب بیشتر است.
 • این نوع از فنجان‌ها درست مانند نوع پلاستیکی نشکن هستند.
 • چاپ روی فنجان‌های سرامیکی از کیفیت و شفافیت بیشتری برخوردار است.

 

انواع چاپ برای فنجان تبلیغاتی

به‌طور کلی چاپ روی انواع فنجان تبلیغاتی به چندین روش صورت می‌پذیرد. درواقع هر کدام از این روش‌های چاپی بر اساس جنس، نوع طراحی و تعداد رنگ‌های چاپی درج شده در طرح مدنظر، استفاده می‌شوند. امروزه به‌واسطه پیشرفت در تکنولوزی صنعت چاپ هم در حوزه تبلیغاتبسیار گسترده و تخصصی شده است. به موجب این امر تبلیغات روی فنجان در طرح‌ها با روش‌های مختلف چاپی انجام می‌شود. در ادامه مقاله انواع فنجان تبلیغاتی و کاربرد آنها به‌صورت مختصر به معرفی انواع روش‌های چاپی می‌پردازیم:

 • افست
 • دیجیتال
 • تامپو
 • سابلیمیشن
 • سیلک اسکرین
 • کوره‌ای

 

انواع فنجان قهوه تبلیغاتی

 

آیا فنجان تبلیغاتی هدیه مناسبی محسوب می‌شود؟

با توجه به کاربرد روزمره این ابزار توسط عموم افراد، چنانچه کیفیت فنجان بالا و و جذابیت بصری لازم برخوردار باشد، بدون شک تاثیری خوبی در موفقیت معرفی یک برند در ذهن مخاطبان خواهد داشت. چراکه اگر یک فنجان تبلیغاتی کیفیت و ظاهر خوبی داشته باشد، همواره در زمان استفاده مکرر افرار از این ابزار نام و برند کسب و کار ما مقابل چشم  آن‌ها و دیگر اشخاص قرار می گیرد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله ماهیت و کاربردهای انواع فنجان تبلیغاتی را مورد بررسی قرار دادیم. امروزه استفاده از این هدیه تبلیغاتی با توجه به کاربردی که دارند، در حوزه تبلیغات و بازاریابی بسیار رایج شده شده است.

امید است مقاله انواع فنجان تبلیغاتی و کاربرد آنها برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در زمینه انواع فنجان تبلیغاتی با ما در وب‌سایت جوپنزا به اشترک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *