انواع دستگاه اسپرسو صنعتی و خانگی را بشناسیم

دستگاه اسپرسوساز

قهوه یکی از پول سازترین نوع تجارت در تمامی کشورها به شمار می ‌رود و حتی بعضی از کشورها قسمت بزرگی از تجارت اقتصادی خود را با صادر کردن قهوه تامین می کنند. مصرف قهوه امروز در بیشتر خانواده‌ها مرسوم شده که البته روش ‌های درست کردن آن در هر منطقه متفاوت است. به دلیل همه گیر شدن مصرف قهوه وسایل و ابزاری مثل جذوه و انواع دستگاه اسپرسو خانگی و صنعتی در تنوع‌ های زیاد در بازارها وجود دارد و امروزه بیشتر افراد در منزل خود دستگاه‌ های قهوه ساز خانگی دارند.

تاریخچه ای از قهوه اسپرسو

افرادی که با قهوه و انواع آن آشنایی دارند، شاید بدانند که قهوه اسپرسو از نمونه قهوه‌ های غلیظی است که توسط لوییچی تیزرا در قرن بیستم در تورین ایتالیا در یک شرکت تولیدی به وجود آمد. این فرد با ایده خود که با فشار آب داغ که در دمای ۹۵ درجه بود، به قهوه‌ای که فشرده و آسیاب شده است، باعث می ‌شد دم کشیدن قهوه زمان کمتری لازم داشته باشد و بعد نام این دستگاه را اسپرسو گذاشت که به معنی سریع بود.

امروزه انواع دستگاه اسپرسو با برند ها و مدل های مختلف در بازار وجود دارد. بعضی از نوشیدنی ‌هایی که امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار هستند، مثل کاپوچینو، کافه لاته، موکا و آمریکا نو و… پایه اصلی آن ها از قهوه اسپرسو است.

بیشتر بخوانید: تفاوت تراول ماگ و فلاسک چیست؟ + کاربردها و مزایای هر کدام

انواع دستگاه اسپرسو

در تهیه قهوه اسپرسو، قوری موکا و دستگاه اسپرسو از ابزارهای بسیار مهم تلقی می ‌شوند؛ زیرا با ساخته شدن دستگاه اسپرسو در صنعت قهوه سازی، تحولی بزرگ رخ داد. امروزه از انواع دستگاه اسپرسو با برندهای مختلف را می  توان در کافه ‌ها مشاهده کرد که برای تولید نوشیدنی ‌های مورد علاقه بیشتر مردم مثل کاپوچینو و لاته از آن استفاده می ‌شود. دستگاه‌ های اسپرسو دارای انواع مختلف ۶ گروه تا تک گروه هستند که در مدل ‌های حرفه ‌ای و صنعتی و خانگی تولید می شوند که  هر کدام برای کافه‌ ها و مکان های مناسب تولید و عرضه می ‌شوند.

انواع دستگاه‌ های اسپرسو ساز در سه نوع اتوماتیک، سوپر اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید می ‌شوند و در بازار وجود دارند که با هر کدام از این نوع دستگاه ‌ها می ‌توان در یک زمان محدود قهوه‌ای با کیفیت و غلیظ را عصاره‌گیری کرد؛ البته عملکرد هر کدام از این دستگاه‌ ها کمی با هم متفاوت است و طبق نیاز  برای هر مکانی تهیه می ‌شوند.

دستگاه اسپرسو ساز صنعتی و انواع آن

یکی از دستگاه های قهوه ساز دستگاه اسپرسو ساز صنعتی است که این نوع دستگاه بیشتر در کافه ‌های شلوغ مورد استفاده قرار می گیرد و دارای دو دسته نیمه اتومات و اتومات است. از نظر اندازه و ابعاد نسبت به دیگر دستگاه های اسپرسو بزرگتر بوده و کار کردن با آن کمی پیچیدگی دارد؛ البته انواع دستگاه اسپرسو ساز دارای سه دسته هستند که شامل دستگاه اسپرسو ساز خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی است و هر کدام دارای ویژگی ‌های خاصی هستند.

کمترین گنجایش این دستگاه‌ های نیمه صنعتی ۱۰ لیتری و بیشترین گنجایش آن ۲۵ لیتری است که می ‌توانند قهوه را با تعداد شات بالاتری تولید کنند. اندازه و ابعاد این دستگاه به طول ۴۰ تا ۵۰ سانتی ‌متر هستند و از جمله ابزارهای کاربردی و مفید پول ساز در کافی شاپ ‌ها به شمار می ‌روند و دارای تنوع بسیار زیادی بوده  که بیشتر آن ها صادراتی هستند.

اسپرسو ساز نیمه صنعتی

از دیگر انواع دستگاه اسپرسو ساز مدل نیمه صنعتی است که نسبت به مدل خانگی توانایی و قدرت بیشتری دارد. از نوع نیمه صنعتی این دستگاه‌ ها بیشتر در شرکت ‌ها، اداره ‌ها و کافی شاپ ‌های کوچک استفاده می ‌شود که می ‌توان هر روز ۱۰ تا ۲۰ فنجان اسپرسو را تولید کرد. اسپرسو سازهای نیمه صنعتی از نظر شکل به اسپرسوسازهای خانگی شبیه هستند و فضا های زیادی را هم اشغال نمی کنند. به دلیل همین نکته در مصارف خانگی هم از آنها استفاده می ‌شود. گنجایش این دستگاه ۳ لیتر تا ۵ لیتر است و در برندهای بسیار متنوعی از آن تولید می ‌شود.

اسپرسو ساز خانگی

دستگاه اسپرسو ساز خانگی هم یکی دیگر از انواع دستگاه اسپرسو ساز است که برندهای معتبری دارد. این دستگاه گنجایش پایینی داشته و حدود یک الی دو لیتر ظرفیت دارد. اندازه دستگاه اسپرسو ساز خانگی آن ۲۰ سانتی ‌متر در ۳۰ سانتی‌ متر است و حجم کمتری نسبت به دیگر دستگاه اسپرسو سازها دارد.

توان این دستگاه ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ ولت است و هرچه میزان توان این دستگاه‌ ها بالاتر باشد، در تولید قهوه سرعت بالاتری خواهد داشت. این دستگاه‌ ها فشار مطلوب ۹ تا ۲۰ بار را دارا هستند.

چند نمونه از برندهای معروف برای انواع دستگاه اسپرسو ساز

هر کدام از انواع دستگاه اسپرسو ساز دارای تنوع مدل و برند هستند. برای خرید و تهیه هر کدام از این اسپرسو سازها باید به نیازهای افراد و مکان های استفاده و ویژگی ‌های این دستگاه ‌ها توجه کرد. از بهترین مدل و برند دستگاه های اسپرسو ساز صنعتی می ‌توان به برند بیزا مدلB2016de  اشاره کردکه سه گروه دارد و مناسب کافی شاپ های شلوغ است. از مدل دستگاه نیمه صنعتی اسپرسو ساز  هم می ‌توان به نوا ۱۲۸ اشاره کرد که دو گروه دارد و مناسب مغازه، دفتر و شرکت ‌های کوچک است.

انواع دستگاه اسپرسو مدل خانگی هم می ‌توان به کوخ مدل 1981 koucH اشاره کرد که این مدل دستگاه به طور خودکار خاموش می شود. اگر برای چند دقیقه مورد استفاده قرار نگیرد، کلا به طور خودکار خاموش می ‌شود.

کلام پایانی

امروزه به دلیل مصرف زیاد قهوه و انواع مختلف نوشیدنی های مرتبط با آن انواع دستگاه اسپرسو دارای تنوع بسیار زیادی شده و اگر روزانه به میزان ۲۰ شات اسپرسو می خواهید تولید کنید، باید از دستگاه اسپرسو خانگی استفاده کنید. چرا که مناسب تولید این مقدار قهوه بوده ولی اگر بیشتر از این میزان عصاره گیری می کنید، از دستگاه اسپرسو ساز نیمه صنعتی استفاده کنید؛ زیرا قدرتمند تر بوده و باعث می شود که فشاری به دستگاه شما وارد نشود. با این دستگاه می ‌توان ۱۰۰ شات به بالا را عصاره‌گیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *