انواع جاکاتالوگی چیست؟ و چه کاربردی دارند؟

انواع جاکاتالوگی

در مقاله انواع جاکاتالوگی چیست؟ و چه کاربردی دارند؟ می خواهیم به معرفی انواع جاکاتالوگی بپردازیم. اما ابتدا باید با واژه های کاتالوگ و جاکاتالوگی آشنا شویم تا بتوانیم به انواع آن نیز بپردازیم. درواقع کاتالوگ یکی از انواع روش های تبلیغاتی است که از آن برای معرفی محصولات و خدمات یک شرکت استفاده میشود. البته از روش هدایای تبلیغاتی هم می توان برای این هدف نیز بهره برد. درواقع کاتالوگ نوعی اوراق اداری محسوب میشود که در کنار سایر اوراق اداری مانند سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه و غیره به مشتریان اهدا میشود.

اما بسیاری از شرکت ها و موسسات در نمایشگاه ها، همایش های مختلف و یا حتی برروی میز شرکت تعدادی کاتالوگ قرار میدهند تا بازدیدکنندگان و ارباب روجویان در هنگام مراجعه بتوانند یکی از آن ها را بردارند و مطالعه کنند‌. طبیعی است که قرار دادن کاتالوگ برروی میز و یا در یک ظرف کار چندان شیکی نیست و از طرفی نمیتواند مخاطب را به خود جذب کند. بنابراین جاکاتالوگی در این شرایط یک گزینه بسیار مناسب خواهد بود.

 

کاتالوگ چیست؟

در اینجا ابتدا به معرفی کاتالوگ میپردازیم و بعد در مورد انواع جاکاتالوگی صحبت خواهیم کرد. کاتالوگ شامل چند قطعه کاغذ مستیطی شکل است که بهم متصل شده اند. درواقع کاتالوگ نوعی دفترچه است که در آن نکات مهمی من باب معرفی شرکت، سازمان یا کارخانه ذکر شده است. این دفترچه معمولا خدمات و کالاهای ارائه شده در شرکت معرفی میکند و به نوعی بدون ایجاد واسطه بین مشتری و شرکت ارتباط برقرار میکند.  کاتالوگ یک نوع راهنمای مختصر و مفید برای معرفی شرکت به مشتریان محسوب میشود. اما برای تاثیر گذاری و جذب مشتری از طریق کاتالوگ لازم است طراحی کاتالوگتان کاملا حرفه ای باشد.

 

جاکاتالوگی چیست؟

در بخش بعدی به انواع جاکاتالوگی میپردازیم. جاکاتالوگی یک نوع پایه است که فضای مناسبی را برای قرار دادن کاتالوگ‌، بروشور، کتاب، روزنامه و غیره فراهم می آورد. این نوع سازه معمولا برای نمایشگاه ها، همایش ها، شرکت ها و غیره مناسب است. به طوری که احتمالا تاکنون با این وسیله در فضاهای اداری و بانک ها آشنا شده باشید و حتی یک برگه تبلیغاتی یا کاتالوگ را از روی آن برداشته اید. در بانک ها معمولا از این وسیله برای قرار دادن فرم های ثبت نام استفاده میکنند. در دکه های روزنامه فروشی برای قرار دادن روزنانه استفاده میکنند و در کتاب فروشی ها برای قرار دادن کتاب. اما برای شرکت ها برای قرار دادن کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت و غیره از آن استفاده میکنند. بنابراین هر کسب و کار و یا سازمانی بر اساس نیاز خود میتواند از این قبیل استندها تهیه نماید‌.

استند جای کاتالوگ

انواع جاکاتالوگی را نام ببرید؟

در این بخش قصد داریم به انواع جاکاتالوگی اشاره کنیم. در کل جاکاتالوگ ها در دو نوع یک طرفه و دو طرفه تولید و به دست مشتریان میرسد. از این رو بر اساس نیاز و محل نصب و نگهداری از یک کدام آن ها استفاده میشود. پس شما عزیزان در حین خرید جا‌کاتالوگ باید به این نکته توجه کنید. اگر میخواهید استند را در کنار دیوار نصب کنید و یا حتی میخ بزنید و فیکس کنید لازم است از جاکاتالوگی یک طرفه استفاده کنید. اما اگر میخواهید استند را در وسط یک محیط قرار دهید از استند دو طرفه استفاده کنید. همچنین میتوانید استند ها را بر اساس جنس، تعداد طبقات و غیره نیز انتخاب کنید:

 

۱_استند جاکاتالوگ پلکسی

۲_استند جاکاتالوگ فلزی

۳_استند جاکاتالوگ تریبون دار

۴_استند جاکاتالوگ ام دی اف

۵_استند جا‌کاتالوگ کانتر

۶_استند جا‌کاتالوگ کلاسیک

 

کاربرد جاکاتالوگی یا استند جای کاتالوگ چیست؟

حال که با انواع جاکاتالوگی آشنا شدیم در این بحش از مقاله به کاربرد این استند ها میپردازیم”

  • برای نظم بخشیدن و سازماندهی کردن اوراق اداری و تبلیغاتی در سازمان ها و مراکز مختلف کاربرد دارد.
  • برای تبلیغات بصری کاربرد ویژه ای دارد.
  • در همایش ها، نمایشگاه ها، و سمینارها میتوان از این استند ها استفاده مفیدی به عمل آورد.
  • در مراکز عمومی نظیر بیمارستان ها، داروخانه ها، بانک ها و غیره میتوان از این استند ها برای تبلیغات استفاده کرد.
  • در دفتر مجلات، دکه های روزنامه فروشی، کتاب فروشی ها و غیره نیز میتوان از این استند ها استفاده کرد.
  • برای جلوگیری از ارتباط مستقیم بین فروشنده و خریدار میتوان از استند های جاکاتالوگ استفاده کرد.

 

ویژگی های یک کاتالوگ حرفه ای

تا اینجا با انواع جاکاتالوگی و کاربرد آن ها آشنا شدیم. اما در این بخش به ویژگی های یک کاتالوگ حرفه ای اشاره خواهیم کرد. برخی افراد از این موضوع گلایه مند هستند که نتیجه مناسبی را از طریق تبلیغات به دست نیاورده اند. علت این امر حرفه ای نبودن طراحی کاتالوگ شماست. در همین راستا به چند نکته مهم در طراحی کاتالوگ اشاره میکنیم:

  • اولین نکته در طراحی کاتالوگ کوتاه و مختصر بودن آن است. هرچقدر یک کاتالوگ سریع تر نیاز مشتری را براورده کند و سریعا تمامی اطلاعات مفید را در اختیار وی بگذارد تاثیر بیشتری در جذب مخاطب خواهد داشت.
  • ترکیب رنگ یک کاتالوگ حرفه ۴تایی است پس این نکته را به طراح خود گوشزد کنید.
  • عکس های باکیفیت و هماهنگ با متن در کاتالوگ تعبیه شده باشد.
  • در کاتالوگ به تمامی سوالات احتمالی مخاطب جواب داده شده باشد.

 

سخن آخر

امیداوریم از مقاله انواع جاکاتالوگی لذت برده باشید. ما در اینجا سعی کردیم به معرفی کاتالوگ و جاکاتالوگ بپردازیم. سپس انواع استند تبلیغاتی را به شما عزیزان معرفی کردیم. برای تکمیل مطالب نیز به نحوه طراحی یک کاتالوگ با کیفیت اشاره کردیم. تمامی این مطالب به منظور گسترش هرچه بیشتر کسب و کار شما جمع آوری شده اند‌. هر یک از ما نیاز داریم در کسب و کار خود پیشرفت چشمگیری داشته باشیم که البته این امر بدون دیدن آموزش امکان پذیر نخواهد بود. پس تا میتوانید در زمینه بازاریابی و تبلیغات آموزش ببنید و از آن در جهت رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. امروزه دنیای رقابت پرسرعت است و ما برای برنده شدن در این رقابت به آگاهی نیاز داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *